چهارشنبه , 3 مرداد 1403 2024 - 07 - 23 ساعت :
» اخبار » تبرئه قهرمان از اتهام کپی‌کاری: دادگاه به نفع اصغر فرهادی رای داد
اخبار - فرهنگ و هنر

تبرئه قهرمان از اتهام کپی‌کاری: دادگاه به نفع اصغر فرهادی رای داد

اسفند 23, 1402 10

به گزارش مجله نو: تبرئه قهرمان از اتهام کپی‌کاری: دادگاه به نفع اصغر فرهادی رای داد


حکم دادگاه پرونده نقض حقوق مؤلف در فیلم «قهرمان» بر اساس نظریات تخصصی سه تن از اساتید برجسته دانشگاه تهران، متخصص و مدرس در رشته حقوق مالکیت فکری و همچنین چهار کارشناس هنری رسمی که به‌­اتفاق تمامی ادعاهای شاکی را بی­ اساس و مردود اعلام کرده بودند، صادر و فیلم «قهرمان» از این اتهامات به طور کامل تبرئه شد.

در حکم صادرشده تأکید شده است که ساخت هر فیلم یا اثر هنری با الهام از یک اتفاق واقعی یا اخبار منتشر شده از آن، کاملا بلامانع است زیرا یک اتفاق واقعی و اخبار آن جزء حوزه‌­ی عمومی (پابلیک دومین) و متعلق به همگان می‌­باشد و حق استفاده از آن در انحصار هیچ‌­کس نیست و این امری کاملا پذیرفته شده و بدیهی در تمام دنیاست.

مستند شاکی برگرفته از یک اتفاق واقعی و اخبار منتشرشده از آن در روزنامه­‌­های جام­ جم، ایران و سایت تیترآنلاین به تاریخ­ های ۳ اردیبهشت ماه سال ۹۱ و ۴ اردیبهشت ماه ۹۱ و همچنین گزارش خبری سیمای استان فارس می‌باشد و صرف خواندن و بازگو کردن یک خبر منتشر شده برای هیچ شخصی، حق مالکیت ایجاد نمی‌­کند. بنابراین تشابهات بین این دو فیلم مستند و داستانی، از یک­سو از منبع مشترک دو اثر در واقعیت و اخبار رسانه‌ها، و از سوی دیگر از آموزش‌­ها و سبک و سیاق مدرس ورکشاپ اصغر فرهادی ناشی شده‌اند و با قطعیت می­‌توان گفت که هیچ­گونه تخلف و نقض حقوقی اتفاق نیفتاده و ادعاهای مطرح ­شده کاملا مردود هستند.

طرح ارائه ­شده به هنرجو (آزاده مسیح‌زاده) از جانب فرهادی، فراتر از یک ایده­ و طرح اولیه و خام بوده و در واقع نوعی پترن است که چارچوبی کامل برای شکل گرفتن روایت در مستند بوده و راهنمایی ­های جزء­به ­جزء مدرس و تأثیرات مستقیم او در ساخت مستند مذکور کاملا مشهود است.

در بررسی ­های صورت گرفته تصریح شده که فیلم قهرمان به لحاظ مفهوم، داستان ­پردازی، ساختار، شخصیت ­پردازی، اجرا و تمامی عناصر خلاقه‌­ی هنری مورد بحث در حوزه حقوق مؤلف مسیری کاملا مستقل و متفاوت از مستند و حتی همان اتفاق واقعی و اخبار منتشر شده را طی می‌­کند و از هیچ زاویه‌­ای اتهام نقض کپی ­رایت به آن وارد نیست. /ایسنا

به این نوشته امتیاز بدهید!

مریم هنربخش

همیشه برای من خود نوشتن مهم بوده. خیلی مهم تر از انتشار آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×